میزان موفقیت روش ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از موفق‌ترین روش‌ها در دندانپزشکی است. اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که یک روش کاشت معین موفقیت آمیز باشد، مطالعات نشان داده اند که میزان موفقیت پنج ساله برای ایمپلنت فک پایین ۹۵ درصد و برای ایمپلنت فک بالا ۹۰ درصد است. میزان موفقیت برای فک بالا کمی کمتر است زیرا فک بالا (به ویژه ناحیه پشت) چگالی کمتری نسبت به فک پایین دارد، و به طور بالقوه امکان کاشت موفقیت آمیز و یکپارچگی استخوانی را دشوارتر می کند. کاشت ایمپلنت دندان در پشت فک پایین بیشترین میزان موفقیت را دارد.


ایمپلنت دندان چه خطراتی دارد؟


ایمپلنت‌های دندانی ممکن است به دلایل متعددی با شکست مواجه شوند، اما علت آن معمولا به شکست در فرآیند استئواینتگراسیون مربوط می‌شود. به عنوان مثال، اگر ایمپلنت در موقعیت نامناسبی قرار گیرد، ممکن است استئواینتگراسیون انجام نشود. ایمپلنت‌ها ممکن است بشکنند (یک اتفاق بسیار نادر)، محلی که در آن قرار داده شده‌اند ممکن است عفونی شود، یا ترمیم تاج روی آن شل شود.


بهداشت نامناسب دهان می‌تواند منجر به پری ایمپلنتیت در اطراف محل قرارگیری شود. این بیماری شبیه به ایجاد پریودنتیت (بیماری شدید لثه) در اطراف دندان طبیعی است. با این حال، روکش‌ها مانند دندان‌های طبیعی مستعد پوسیدگی نیستند.روش‌های جدید ایمپلنت


دندانپزشکان بلافاصله شروع به قرار دادن ایمپلنت‌ها در محل‌هایی می‌کنند که دندان‌ها کشیده شده‌اند. در صورت موفقیت آمیز بودن، این روش می‌تواند ماه ها از زمان درمان کاسته شود زیرا روند پیوند استخوانی تسریع می‌شود.


نامزدی برای این نوع مداخله زودهنگام بستگی به آناتومی ناحیه کشیدن دندان دارد. به عنوان مثال، در بسیاری از موارد، محل دندان کشیده شده بیش از حد پهن است و قرار دادن آن را بلافاصله پس از کشیدن غیرممکن می‌شود. پیوند استخوان یا بافت نرم برای اطمینان از تناسب و قرارگیری ایمن مورد نیاز است.


مینی ایمپلنت دندان


ایمپلنت‌های «مینی» باریک‌تر ممکن است برای دندان‌های کوچک و دندان‌های پیشین استفاده شوند. همچنین، گزینه باریک‌تر ممکن است به بهترین وجه برای بیمارانی که نیاز به تثبیت دندان مصنوعی فک پایین، دندان‌های پیش مولر یا دندان از دست رفته در ناحیه باریکی دارند، استفاده کند. تعداد کمی از ترمیم‌های باریک‌تر مورد تایید FDA برای تثبیت پروتز هستند، از جمله ایمپلنت‌های کوچک دندان. فقط دندانپزشکان خاصی می توانند این روش را انجام دهند.


چند تفاوت اساسی بین ایمپلنت سنتی و مینی ایمپلنت وجود دارد:


میزان موفقیت به خوبی ایمپلنت های معمولی نیست.


مینی ایمپلنت ها تقریباً نصف عرض همتاهای سنتی خود هستند.


ایمپلنت در طی یک عمل کوچک انجام می‌شود.


در صورت بروز شکست، در مینی ایمپلنت به پیوند نیاز نیست.


مینی ایمپلنت هزینه کمتری دارد.


مینی ایمپلنت ها با وجود اینکه فاقد پیچ هستند، محکم‌تر هستند.


خطرات و عوارض مربوط به درمان ایمپلنت به مواردی که در حین عمل جراحی رخ می‌دهد (مانند خونریزی بیش از حد یا آسیب عصبی)، مواردی که در شش ماه اول رخ می‌دهد (مانند عفونت و عدم موفقیت در اوزئینت) و مواردی که طولانی مدت رخ می‌دهد (مانند پری ایمپلنتیت و خرابی های مکانیکی). در حضور بافت‌های سالم، یک کاشت خوب یکپارچه با بارهای بیومکانیکی مناسب می‌تواند ۵ سال به علاوه میزان بقا از ۹۳ تا ۹۸ درصد داشته باشد و ۱۰ تا ۱۵ سال طول عمر برای دندانهای پروتز است. مطالعات طولانی مدت موفقیت ۱۶ تا ۲۰ ساله (ایمپلنت‌های زنده مانده بدون عوارض یا تجدید نظر) را بین ۵۲ تا ۷۶ ٪ نشان می دهد که عوارض تا ۴۸ ٪ از زمان کاشت رخ می‌دهد. هوش مصنوعی به عنوان پایه ای برای سیستم های پشتیبانی از تصمیم گیری بالینی در حال حاضر مرتبط است. از سیستم های هوشمند به عنوان کمک در تعیین میزان موفقیت کاشت استفاده می شود.

منبع خبر :